,

Mat och ekonomi

Laga en middag och gör en snabb överslagsberäkning (uppskatta och avrunda). Hur blev kostnaden jämfört med bladet från konsumentverket (eller se här)? Vad var dyrt och vad var billigt i måltiden? Hur kan man tänka för att hålla priserna nere för maten man äter hemma?

Fundera och prata om det hemma, vi diskuterar vad ni kommit fram till nästa gång.